Pakiety usług

Zobacz pakiety usług konsultingowych dla Twojego biznesu

Foreign Investors

Looking for partners in Poland or CEE? We will help you to explore the market

Konsulting - abonament

Pomóż sobie i pracownikom rozwiązywać bieżące problemy

Roaming zniechęca, UE zmieni wreszcie prawo w tym zakresie?

(fot. lusi/sxc.hu)
Opłaty roamingowe zniechęcają większość podróżujących Europejczyków do korzystania zagranicą z aplikacji w telefonach komórkowych - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej. - Musimy dokończyć dzieła i znieść opłaty roamingowe. One nie mają sensu także z punktu widzenia firm telekomunikacyjnych - przekonuje wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego z udziałem 28 tys. obywateli, 94 proc. Europejczyków, którzy udają się za granicę, ogranicza korzystanie z takich usług jak Facebook. Powodem są opłaty za roaming w sieciach komórkowych. Według szacunków Komisji Europejskiej obecna polityka cenowa firm telekomunikacyjnych powoduje, że około 300 mln użytkowników telefonów nie decyduje się na ich usługi. Odbija się to negatywnie na innych branżach, np. twórców aplikacji.

Podczas gdy będąc we własnym kraju, w coraz większym stopniu korzystamy z komórek, w szczególności z usług mobilnej transmisji danych, zawyżone opłaty za roaming mają istotny wpływ na nasze zachowania za granicą:

  • 47 proc. osób nigdy nie korzysta z mobilnego internetu w innym kraju UE.
  • Tylko co dziesiąta osoba korzysta z poczty elektronicznej w telefonie w taki sam sposób, jak we własnym kraju.
  • Ponad jedna czwarta badanych po prostu wyłącza telefon, gdy wyjeżdża do innego kraju UE.
  • Miliony posiadaczy telefonów wysyła SMS-y, nie chcąc płacić za połączenia.
  • Osoby, które często podróżują - najbardziej łakomy kąsek na potencjalnym rynku - wyłączają funkcję transmisji danych w telefonie komórkowym częściej niż podróżujący sporadycznie. Zdaniem Komisji wynika to z faktu, że osoby, które często podróżują, są lepiej poinformowane o rzeczywistych kosztach transmisji danych w roamingu w Europie niż ci, którzy wyjeżdżają za granicę tylko od czasu do czasu.
  • Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes stwierdziła. - Te dane to dla mnie prawdziwy szok. Wynika z nich jasno, że musimy dokończyć dzieła i znieść opłaty roamingowe. Konsumenci bardzo ograniczają korzystanie z telefonu, co nie ma sensu także z punktu widzenia firm telekomunikacyjnych. Nie chodzi tylko o problemy urlopowiczów z operatorami telekomunikacyjnymi. Z powodu roamingu miliony przedsiębiorstw narażone są na dodatkowe koszty. Potencjalne zyski tracą także np. twórcy aplikacji. Roaming nie ma sensu na jednolitym rynku - to zjawisko jest nieracjonalne z punktu widzenia ekonomii - dodała.
  • Podczas gdy branża aplikacji rozwija się bardzo dynamicznie, takie bariery jak opłaty roamingowe mogą hamować rozwój niektórych części tego sektora. Dotyczy to szczególnie aplikacji z przewodnikami turystycznymi i mapami oraz aplikacji fotograficznych.

Źródło:  http://e-prawnik.pl/wiadomosci/zmiany-w-prawie/roaming-zniecheca-ue-zmieni-wreszcie-prawo-w-tym-zakresie.html

Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak

Obszary funkcjonalne

Zarządzanie
Sprzedaż i eksport
Marketing
Logistyka i zakupy


 

 

Wersja mobilna  |  Cookies  |  Kontakt  |  Prywatność      


StartEmailRSSOpenRun Consulting @ FacebookOpenRun Consulting @ TwitterKontakt via Skype